Otwarcie hali w więzieniu w Przytułach Starych.

Dodano dnia 03.02.2020, 09:31

Halę produkcyjną w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych otwarto w piątek 31 stycznia. Już wkrótce więźniowie będą tam produkować części do maszyn rolniczych i konstrukcje metalowe.


Z nowej hali o powierzchni ponad 2 tys. mkw. korzystać będzie firma Metal-Technik z Gałkówki, która specjalizuje się w produkcji maszyn rolniczych i komunalnych.


Będzie zatrudniać na pełen etat – co najmniej przez 10 lat – nie mniej niż 100 więźniów w miesiącu. Hala powstała w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów”. Osadzeni będą za swoją pracę otrzymywać pensję – dzięki temu uregulowane będą różne ich zobowiązania, w tym alimentacyjne.

– Konsekwentnie realizowane przedsięwzięcie zwiększania ilości miejsc zatrudniania skazanych w jednostkach penitencjarnych w całym kraju daje jego pomysłodawcom uzasadnioną satysfakcję z powodu dobrze wykonanej pracy, skazanym i ich rodzinom nadzieję, że państwo oraz społeczeństwo nie zostawiło ich w trudnych dla nich momentach życia, a nam zadowolenie, że możemy w tym uczestniczyć – mówił dyrektor Zakładu Karnego w Przytułach Starych Tomasz Dąbrowski.

To druga taka hala w okręgu białostockim. Pierwszą postawiono w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze (sierpień 2018 rok).

Przez ten czas z wynagrodzeń tylko 120 skazanych do Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych wpłynęło z Czerwonego Boru ok. 1,5 mln zł – opowiadał dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Białymstoku Piotr Kondraciuk.

Z kolei przedstawiciel firmy Metal-Technik Jarosław Adamski dodał, że ma nadzieję, że uda się zatrudnić więcej nie 100, a 120 więźniów w miesiącu.

– Ci ludzie pracują całkiem nie gorzej niż ludzie z cywila – zapewniał Jarosław Adamski.

Miejmy nadzieję, że ta inwestycja pomoże nam te osoby resocjalizować, żeby mogły wrócić do społeczeństwa, że będziemy mogli razem się rozwijać.

Na otwarciu hali byli obecni m.in. przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, władzy samorządowej, a także parlamentarzyści z Ostrołęki.

– Około 30% zatrudnionych w 2015 roku, dziś w 2020 roku ponad 80% osadzonych jest zatrudnionych – mówił poseł Arkadiusz Czartoryski. – To olbrzymi sukces.

Jeżeli taki osadzony wysyła pieniądze do rodziny, dla dzieci, do żony, to ci ludzie odzyskują godność i mają zupełnie inny powrót do domu, po odbyciu wyroku.

Natomiast senator Robert Mamątow dziękował firmie za to, że zgodziła się na współpracę z Zakładem Karnym.

– Będąc wieloletnim członkiem senackiej Komisji Praw Człowieka, miałem okazję być w kilku zakładach karnych i rozmawiać ze skazanymi – dodał senator.

Bardzo często mówili, że chcą pracować, ale nie ma warunków dla nich.

– Takich zakładów na terenie powiatu i miasta Ostrołęki zatrudniających powyżej 50 osób jest ponad 100 To będzie kolejny zakład, który dołączy do tego grona, a to są już zakłady średniej i dużej wielkości – zauważył z kolei starosta Stanisław Kubeł.

Inwestycji gratulowali też m.in. prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik i wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak.

Źródło: https://terazostroleka.pl/otwarcie-hali-w-wiezieniu-w-przytulach-starych-zobaczcie-zdjecia/42906