Minister Marek Gróbarczyk w Ostrołęce

Dodano dnia 23.04.2018, 09:37
Dzięki znakomitej współpracy gospodarstwa Wody Polskie, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i Samorządu Miasta, w Ostrołęce pojawiła się realna szansa na stworzenie mariny portowej. Informację potwierdził dziś minister Marek Gróbarczyk podczas spotkania z mieszkańcami. 


Przez wiele lat Miasto Ostrołęka nie mogło podjąć żadnych działań zmierzających do uporządkowania lub zagospodarowania starego portu przy moście im. Madalińskiego, gdyż teren ten był zarządzany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Pierwszym krokiem, by to zmienić były rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim, jakie w marcu przeprowadził prezydent Janusz Kotowski. Ten wyraził chęć pomocy. 


30 marca 2018 roku prezydent Janusz Kotowski podpisał  umowę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, które użyczyło teren nadbrzeża Miastu Ostrołęka. Daje to prawną możliwą inwestowania na tym obszarze i stworzenia infrastruktury sprzyjającej wypoczynkowi nad Narwią. 


Informację o zmianach, jakie zajdą w porcie potwierdził dziś minister Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. Swoje pierwsze kroki skierował on właśnie nad rzekę i do portu. Zapewnił, że zarówno kierowany przez niego resort jak i Gospodarstwo Wody Polskie czuje odpowiedzialność za przeprowadzenie tego projektu w Ostrołęce. Prezydent Janusz Kotowski udostępnił także zebranym wstępne wizualizacje tego jak port może wyglądać.  Jak dodał poseł Arkadiusz Czartoryski, jeszcze w tym roku port ma zostać oczyszczony, pogłębiony i otwarty. Informacja ta została przyjęta przez zgromadzonych na sali ostrołęczan z wielkim entuzjazmem. Starosta Stanisław Kubeł dodał, że stworzenie portu to szansa nie tylko dla Ostrołęki, ale także firm z powiatu ostrołęckiego, które zajmują się wynajmem kajaków i organizowaniem spływów. Dziś trasa często kończy się w Przystani, niebawem być może będzie szansa na dopłynięcie aż do Ostrołęki. 
Minister Marek Gróbarczyk przedstawił także zebranym w sali kameralnej OCK zadania, jakie teraz stoją przed resortem, który objął. Jest to między innymi przywrócenie w Polsce żeglugi śródlądowej i odtworzenie historycznych szlaków turystycznych i gospodarczych, odtworzenie edukacji w tym zakresie, ale także uregulowanie tak ważnych aspektów jak ceny wody w Polsce. Był także czas na pytania ostrołęczan. 
Wiesław Szczubełek, wiceprzewodniczący Rady Miasta i wodniak zapytał o szlak turystyczny na Narwi i Pisie prowadzący na Mazury. Minister przyznał, że właśnie takie turystyczne perełki trzeba wydobywać i o nie dbać. Dodał, że istnieje szansa, by jeszcze przed sezonem zlikwidować choć część „wąskich gardeł”, by szlak był częściej wykorzystywany. 
Podczas wizyty minister Marek Gróbarczyk, poseł Arkadiusz Czartoryski, starosta Stanisław Kubeł a także przedstawiciele Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą kontradmirała Włodzimierza Stayera oraz w Rzekuniu na pomniku upamiętniającym 53 marynarzy z Pierwszego Batalionu Morskiego. 
Źródło: http://www.ostroleka.pl/aktualnosci/a/minister_marek_grobarczyk_w_ostrolece