Dobry rok przed Ostrołęką

Dodano dnia 05.03.2018, 00:00
Tak podczas spotkania polityków PiS z mieszkańcami stwierdził minister Krzysztof Tchórzewski zapowiadając rozpoczęcie budowy nowej elektrowni. Wystąpienie szefa resortu Energii poprzedziła prezentacja Janusza Kotowskiego ukazująca osiągnięcia samorządu miasta wspieranego działaniami  rządu RP.

Najważniejszym wydźwiękiem piątkowego spotkania jest potwierdzenie rozpoczęcia najważniejszej dla naszego miasta i regionu, a zarazem największej w tej części Europy inwestycji – nowego bloku elektrowni. Zdaniem ministra – ta najnowocześniejsza, a przy tym ostatnia elektrownia węglowa powstanie w ciągu najbliższych pięciu lat, a jej budowa ruszy jeszcze w tym roku, lub na początku przyszłego. - To ogromne wyzwanie logistyczne, nie tylko dla nas, ale i dla Ostrołęki – zapowiedział Krzysztof Tchórzewski – w kulminacyjnym momencie będzie tu pracowało około 5 tysięcy ludzi, zatrudnionych w stu, może stu dwudziestu firmach. - 
Minister przedstawił też założenia techniczne inwestycji oraz jej znaczenie dla przemysłu węglowego -  - To ma być blok jeden z najnowocześniejszych w Europie. To blok tego typu, że kilkadziesiąt metrów od niego będą mogły stać budynki mieszkalne. Będzie miał on filtry oczyszczające spaliny, ten dwutlenek węgla. Będzie spełniał wymogi ekologiczne wprowadzone przez Unię Europejską. Jeżeli ktoś mówi, że energetyka węglowa zatruwa wszystkich, to wystarczy pojechać i obejrzeć elektrownię w Kozienicach. Żeby ta elektrownia mogła dostarczać prąd, do Ostrołęki musi wyjeżdżać codziennie cztery składy pociągów po 70 wagonów z węglem. Elektrownia będzie spalała na dobę między 9 a 11 tysięcy ton węgla. Trzeba to będzie codziennie rozładować, będzie musi być węgiel na zapas, minimum 30-dniowy – mówił Tchórzewski. 
Optymistycznie zabrzmiały słowa szefa polskiej energetyki w sprawie zatrudnienia pracowników do budowy nowej elektrowni - Nie wszyscy przyjadą tu z Polski, będzie wielu lokalnych pracowników. Za kilka miesięcy, a przynajmniej od początku przyszłego roku nie powinno tu być ani jednej osoby bezrobotnej! Nawet jeżeli zadania będą realizować przedsiębiorcy spoza regionu, to najwygodniej będzie mieć zatrudnione jak najwięcej ludzi stąd. - 

Minister powiedział też, że już trzeba w ostrołęckich szkołach uczyć przyszłych energetyków, na co otrzymał zapewnienie Janusza Kotowskiego, iż samorząd we współpracy z Energą podjął już takie działania w ubiegłym roku. 
Oprócz zapewnienia o budowie elektrowni szef regionu siedlecko-ostrołęckiego Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do bieżącej sytuacji gospodarczej i finansowej Polski - Dwa lata nam wystarczyło, żeby znaleźć się wśród 25 najbogatszych krajów świata. Mówiono, że mamy sferę nędzy, a obecnie ONZ wykazał, że nie mamy sfery nędzy. Są ludzie ubodzy, im trzeba pomagać, ale zaczyna być tak normalnie-. Krzysztof Tchórzewski dodał, że obecnie w handlu zagranicznym mamy nadwyżkę eksportu nad importem, a zapas pieniędzy w budżecie pozwala myśleć nie tylko o pomocy polskim rodzinom ale i o dużych inwestycjach. 
  
Pozostali goście, parlamentarzyści PiS z regionu przedstawili najważniejsze sukcesy i plany działania strony rządowej w zakresie oświaty, ochrony zdrowia oraz polityki społecznej i historycznej.  Poseł Arkadiusz Czartoryski powiedział, że nowy rząd realizuje kompleksowy program przebudowy państwa dla dobra obywateli. Wyzwania czekają w wielu obszarach, ale jak widać można je realizować z sukcesem. O zmianach unowocześniających polską oświatę mówiła posłanka Teresa Wargocka, o potrzebach reformy służby zdrowia senator Waldemar Kraska, o dokonaniach na polu zmian w polityce historycznej senator Robert Mamątow. 
Trwające półtorej godziny spotkanie zakończyły oklaski obecnych na widowni mieszkańców Ostrołęki i regionu. Źródło: http://www.ostroleka.pl/aktualnosci/a/dobry_rok_przed_ostroleka